€599.00
% €989.00* 39.43% saved!
Prepayment -2%:
€587.02*
1 in stock, ready for dispatch within 24 hours
Product number:
313467461
- Inkl. LED
- Qualität made in Italy
- Direkte Lichtausstrahlung
- Sehr gute Farbwiedergabe (CRI 92)
- Inkl. Dimmer zur Anpassung der Lichtintensität
- Ringförmige Bodenlampe mit attraktiver Lichtwirkung
- Platzierung als Tisch- und Stehleuchte möglich
- Bis zu 90 % Energieersparnis dank langlebigem LED-Leuchtmittel
- Auslaufmodell (erhältlich, solange der Vorrat reicht)
- Ideal für den Wohnbereich und Lounges
| Areas of application: | Bedroom, Hallway, Living room |
|---|---|
| Light distribution: | Direct |
| Protection class: | IP20 |
| Designer: | Luta Bettonica |
| Year: | 2013 |
| Width: | 17.5 cm |
| Diameter: | 43 cm |
| Tension: | 230 Volts |
| Fitting: | 1 x 27 W LED board |
| Bulbs included in the scope of delivery: | Yes |
| LED replaceable: | Yes |
| Light color temperature (Kelvin): | 2800 Kelvin |
| Luminous flux (lm): | 2900 lm |
| Color rendering index CRI: | 92 (Maximum CRI = 100) |
| Dimmable: | Yes |
| Dimmer included: | Yes |
| Lighting control: | Foot dimmer |
| Ballast included: | Yes |
| Material/surface: | Painted aluminum |
| Test mark: | CE, ENEC |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Your space deserves the perfect light—we make it happen.
Whether for your home, office, retail space, or hotel, we create bespoke lighting concepts that seamlessly combine aesthetics and functionality. Our lighting expert supports you from the initial idea through to final installation—ensuring that nothing is left to chance.
- Personal, one-to-one consultation/li>
- Creative lighting concepts—tailored precisely to your needs
- Carefully curated designer lighting
- Unterstützung bei der Umsetzung