€1,409.00
% €1,880.00* 25.05% saved!
Prepayment -2%:
€1,380.82*
1 in stock, ready for dispatch within 24 hours
Product number:
1482907966
- Inkl. LED
- Qualität made in Italy
- Direktes und leicht indirektes Licht
- Inkl. Dimmer zur Anpassung der Lichtintensität
- 5 Jahre Garantie nach Registrierung unter Artemide.com
- Originelle Stehlampe für Wohnzimmer und Lounge
- Unbeschädigter Versandrückläufer (leichte Gebrauchsspuren möglich)
- Feine Mikrobohrungen am Kopf kreieren reizvolle Lichtpunkte
- Bis zu 90 % Energieersparnis dank langlebigem LED-Leuchtmittel
- Biegbarer Schaft und Fuß aus silikonüberzogenem Stahl
- Designerlampe von Herzog & de Meuron
- Sehr gute Farbwiedergabe (CRI 90)
| Areas of application: | Bedroom, Living room |
|---|---|
| Light distribution: | Direct / Indirect |
| Protection class: | IP20 |
| Designer: | Duke, de Meuron |
| Year: | 2002 |
| Height: | max. 218.6 cm |
| Diameter: | Head: 21 cm |
| Other dimensions: | Base: Ø 30 x 14 cm |
| Tension: | 220 - 240 Volts |
| Fitting: | 1 x 27 W LED board |
| Bulbs included in the scope of delivery: | Yes |
| LED replaceable: | Yes |
| Light color temperature (Kelvin): | 2700 Kelvin |
| Luminous flux (lm): | 1763 ch |
| Color rendering index CRI: | 90 (Maximum CRI = 100) |
| Dimmable: | Yes |
| Dimmer included: | Yes |
| Lighting control: | touch dimmer Integrated |
| Material/surface: | Polycarbonate, metal, silicone |
| Test mark: | CE, ENEC |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Your space deserves the perfect light—we make it happen.
Whether for your home, office, retail space, or hotel, we create bespoke lighting concepts that seamlessly combine aesthetics and functionality. Our lighting expert supports you from the initial idea through to final installation—ensuring that nothing is left to chance.
- Personal, one-to-one consultation/li>
- Creative lighting concepts—tailored precisely to your needs
- Carefully curated designer lighting
- Unterstützung bei der Umsetzung