€209.00
% €417.00* 49.88% saved!
Prepayment -2%:
€204.82*
1 in stock, ready for dispatch within 24 hours
Product number:
17516512
- Qualität made in Italy
- Direkte, punktgenaue Lichtverteilung
- Zur Bestückung mit LED-Retrofits GU10 PAR 16
- Kegelförmige, zeitgenössische Pendellampe mit rustikalem Charme
- Schirm aus handgegossenem, pigmentgefärbtem Beton
- Ideal über Tischen, Tresen und Beistelltischen im Wohn- und Objektbereich
- Empfiehlt sich zur Montage allein oder in Reihen und Bündeln
- Designlampe von Paolo Lucidi und Luca Pevere
| Areas of application: | Dining room, Kitchen |
|---|---|
| Light distribution: | Direct |
| Protection class: | IP20 |
| Designer: | Lucidi & Pevere |
| Year: | 2010 |
| Height: | 36 cm |
| Diameter: | 17 cm |
| Pendulum length: | 310 cm |
| Other dimensions: | Canopy: Ø 8 cm |
| Tension: | 230 Volts |
| Fitting: | 1 x 8 W GU10 LED Retrofit |
| Light bulbs included: | No |
| Dimmable: | Yes |
| Dimmer included: | No |
| Lighting control: | Dimmability depends on the light source used, externally dimmable |
| Material/surface: | Colored concrete, aluminum, polycarbonate |
| Test mark: | CE, ENEC |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Your space deserves the perfect light—we make it happen.
Whether for your home, office, retail space, or hotel, we create bespoke lighting concepts that seamlessly combine aesthetics and functionality. Our lighting expert supports you from the initial idea through to final installation—ensuring that nothing is left to chance.
- Personal, one-to-one consultation/li>
- Creative lighting concepts—tailored precisely to your needs
- Carefully curated designer lighting
- Unterstützung bei der Umsetzung