€163.00
% €326.00* 50% saved!
Prepayment -2%:
€159.74*
1 in stock, ready for dispatch within 24 hours
Product number:
175181990
- Qualität made in Italy
- Direkter und indirekter Lichtaustritt
- Formschöne Pendellampe in modernem Design
- Aus Polycarbonat und lackiertem Metall
- Zur Zonenbeleuchtung über runden Tischen im Wohnbereich
- Designerlampe von Ludovica & Roberto Palomba
- Geeignet auch für LED-Retrofits
| Areas of application: | Dining room, Kitchen |
|---|---|
| Light distribution: | Direct / Indirect |
| Protection class: | IP20 |
| Designer: | Ludovica & Roberto Palomba |
| Year: | 2013 |
| Height: | 42.5 cm |
| Diameter: | 25 cm |
| Pendulum length: | 340 cm |
| Other dimensions: | Canopy: Ø 8 cm |
| Tension: | 230 Volts |
| Fitting: | 1 x 150 W E27 halogen bulb |
| Bulbs included in the scope of delivery: | No |
| Dimmable: | Yes |
| Dimmer included: | No |
| Lighting control: | Dimmability depends on the light source used, externally dimmable |
| Material/surface: | Polycarbonate and lacquered metal, cable: transparent |
| Test mark: | CE, ENEC |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Your space deserves the perfect light—we make it happen.
Whether for your home, office, retail space, or hotel, we create bespoke lighting concepts that seamlessly combine aesthetics and functionality. Our lighting expert supports you from the initial idea through to final installation—ensuring that nothing is left to chance.
- Personal, one-to-one consultation/li>
- Creative lighting concepts—tailored precisely to your needs
- Carefully curated designer lighting
- Unterstützung bei der Umsetzung