€357.00
% €714.00* 50% saved!
Prepayment -2%:
€349.86*
1 in stock, ready for dispatch within 24 hours
Product number:
175163472
- Qualität made in Italy
- LED-Retrofit im Lieferumfang enthalten
- Inkl. Dimmer zur Anpassung der Lichtintensität
- Sanft geschwungene Tischlampe in modern-elegantem Design
- Halb diffuse und nach unten gerichtete Lichtausstrahlung
- Stilvolle Lichtquelle für Kommoden, Beistelltische und Schreibtische
- Mit edlem Dreifuß in champagnerfarbener Tönung
- Lampenschirm aus mundgeblasenem, glänzendem Glas
- Berühmte Designikone von Rodolfo Dordoni
| Areas of application: | Bedroom, Hallway, Living room |
|---|---|
| Light distribution: | Directed Diffuse |
| Protection class: | IP20 |
| Designer: | Rodolfo Dordoni |
| Year: | 1990 |
| Height: | 45 cm |
| Diameter: | 26 cm |
| Cable length: | 200 cm |
| Other dimensions: | Shade: Height 17 cm |
| Tension: | 230 Volts |
| Fitting: | 1 x 12 W E27 LED retrofit |
| Bulbs included in the scope of delivery: | Yes |
| Light color temperature (Kelvin): | 2700 Kelvin |
| Luminous flux (lm): | 1521 ch |
| Color rendering index CRI: | >80 (Maximum CRI = 100) |
| Dimmable: | Yes |
| Dimmer included: | Yes |
| Lighting control: | Dimmability depends on the light source used, Dimmer integrated |
| Lampshade: | Mouth-blown glass white |
| Material/surface: | Aluminum finished, cable: transparent |
| Test mark: | CE, ENEC |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Your space deserves the perfect light—we make it happen.
Whether for your home, office, retail space, or hotel, we create bespoke lighting concepts that seamlessly combine aesthetics and functionality. Our lighting expert supports you from the initial idea through to final installation—ensuring that nothing is left to chance.
- Personal, one-to-one consultation/li>
- Creative lighting concepts—tailored precisely to your needs
- Carefully curated designer lighting
- Unterstützung bei der Umsetzung