€529.00
% €884.00* 40.16% saved!
Prepayment -2%:
€518.42*
2 in stock, ready for dispatch within 24 hours
2 different variants:
313467492
Assolo43 Sospesa LED Pendelleuchte
Product number:
313467492
- Inkl. LED
- Qualität made in Italy
- Für einen indirekten Lichtaustritt
- Ring-Pendellampe in puristischem Design
- Auslaufmodell (erhältlich, solange der Vorrat reicht)
- Inkl. dimmbarem Vorschaltgerät (Dimmer exkl.)
- Trägt frei im Raum hängend zur Allgemeinbeleuchtung bei
- Bis zu 90 % Energieersparnis dank langlebigem LED-Leuchtmittel
- Zeitlos schöne Designerlampe von Luta Bettonica
- Sehr gute Farbwiedergabe (CRI 92)
| Areas of application: | Dining room |
|---|---|
| Light distribution: | Indirect |
| Protection class: | IP20 |
| Designer: | Luta Bettonica |
| Year: | 2013 |
| Width: | 4.5 cm |
| Height: | 43 cm |
| Diameter: | 43 cm |
| Pendulum length: | 400 cm |
| Tension: | 230 Volts |
| Fitting: | 1 x 27 W LED board |
| Bulbs included in the scope of delivery: | Yes |
| LED replaceable: | Yes |
| Light color temperature (Kelvin): | 2800 Kelvin |
| Luminous flux (lm): | 2900 lm |
| Color rendering index CRI: | 92 (Maximum CRI = 100) |
| Dimmable: | Yes |
| Dimmer included: | No |
| Lighting control: | Externally dimmable via phase-cut dimmer (Trailing edge dimmer) |
| Ballast included: | Yes |
| Material/surface: | Painted aluminum |
| Test mark: | CE, ENEC |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Your space deserves the perfect light—we make it happen.
Whether for your home, office, retail space, or hotel, we create bespoke lighting concepts that seamlessly combine aesthetics and functionality. Our lighting expert supports you from the initial idea through to final installation—ensuring that nothing is left to chance.
- Personal, one-to-one consultation/li>
- Creative lighting concepts—tailored precisely to your needs
- Carefully curated designer lighting
- Unterstützung bei der Umsetzung